Park Giszowiec

Przepiękny park o powierzchni 33 781 m kw. położony w środkowej części unikatowego w skali europejskiej osiedla górniczego, które powstało w latach 1907-1910 dla pracowników kopalni "Giesche" (obecnie KWK "Wieczorek"). Można w nim zobaczyć wspaniałe okazy drzew, w tym wiele pomników przyrody. Park jest wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego pod numerem: 1229/78. Uwagę zwracają przede wszystkim drzewa gatunku Buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.). Wiek tych drzew szacuje się na 150-200 lat, a w niektórych przypadkach nawet około 250 lat.

Na terenie parku znajdują się:

  • Karczma Śląska - wybudowana w 1910 roku w centralnej części parku, jest jednym z najokazalszych budynków w całym osiedlu. Służyła pracownikom kopalni "Giesche" jako miejsce zabaw i wypoczynku. Obecnie mieści się tutaj Miejski Dom Kultury "Szopienice - Giszowiec" oraz restauracja "Dworek pod lipami".
  • muszla koncertowa - w okresie letnim odbywają się tutaj liczne koncerty i imprezy plenerowe.
  • infrastruktura sportowo - rekreacyjna taka jak stoliki szachowe, ławki parkowe, bulodrom - boisko do gry w petanque (3 tory).
Copyright 2011. Joomla 1.7 templates. Zajmujemy się utrzymaniem oraz pielęgnacją przynależnych nam terenów zieleni w obrębie miasta Katowice